And the Official Selections are…..

 

BEST FEATURE NARRITVE

THINGS I DON’T UNDERSTAND - Directed by David Spaltro

MISSED CONNECTIONS - Directed By Eric Kissack

CONGRATULATIONS - Directed by Eric M. Levy and Juan Cardarelli

THE STORY OF LUKE - Alonso Mayo (Winner)

FAT CAT -  Directed by Michele Fiascaris

LE SAC DE FARINE - Directed by Kadija Leclere

GONG JEONG SA HOE - Directed by Jiseung Lee

 

BEST FEATURE DOCUMENTARY

THE IRAN JOB- Till Schauder (Winner)

THE HIDDEN HAND- Directed by James Carman

“OVERLOOKED SUSPECT - WHAT IF O.J. SIMPSON DIDN’T DO IT ?”- Directed by David Nerman

UPRISING - Directed by Fredrik Stanton

 

BEST SHORT DRAMA

O QUADRO- Directed by Humberto Gomes Da Rosa  & Thalron Mendes

LE TRAIN BLEU- Directed by Stephanie Assimpacopoulo

DOOD VAN EEN SCHADUW- Directed by Tom Van Avermaet

SPAGHETTI FUR ZWEL -  Directed by Matthias Rosenberger

MY FATHER’S MISTRESS - Directed by Kousuke Sakoda

A PERFECT DAY- Directed by Adam Rubin

1426 CHELSEA STREET- Directed by Alanna Brown

PESARAN-E-BUZKASHI- Directed by Sam French (Winner)

WALTER DON’T DANCE - Directed by Chris Levitus

CARDBOARD CAMERA -  Directed by Carlo Olivares Paganoni

RICE PUDDING PLEASE - Directed by Jake Honig

ASAD - Directed by Bryan Buckley

 

BEST SHORT COMEDY

LOVE AND GERMOPHOBIA- Directed by Tyler Spindel

LEADER OF THE PACK- Directed by Ari Costa (Winner)

THE MONEY PET - Directed by Gary Hawes

HOW TO KILL YOUR CLONE - Directed by Jack McWilliams

 

BEST SHORT DOCUMENTARY

OPEN HEART - Directed by Kief Davidson

MONDAYS AT RACINE - Directed by Cynthia Wade (Winner)

INOCENTE - Directed by Sean Fine & Andrea Nix Fine

THE LONG WALK BACK - Directed by Jonas Klittmark

KINGS PIONT - Directed by Sari Gilman

PARAISO -  Directed by Nadav Kurtz

JUJITSUING REALITY -  Directed by Chetin Chabuk

SEE THE DIRT - Directed by Erik Mauck

 

BEST SHORT ANIMATION/3D

THE GRUFFALO’S CHILD - Directed by Uwe Heidschötter & Johannes Weiland

SNAP - Directed by Thomas G. Murphy

SOMEWHERE OVER THE RAINBOW- Directed by Brent Dawes

DRAWING FOR MEMORY- Directed by Andy Glynne

PASTEURIZED- Directed by Nicolas Villarreal

VICIOUS CIRCLE - Directed by Jae II Son

FRESH GUACAMOLE- Directed by PES

DR. GRORDBORT PRESENTS: THE DEADLIEST GAME - Directed by James Cunningham

ZING - Directed by Kyra Buschor & Cynthia Collins

HEAD OVER HEELS - Directed by Timothy Reckart (Winner)

 

BEST COLLEGE/UNIVERSITY FILM

HOME- Directed by Kosuke Sasaki & Megumi Iwasa / Aoyama Gakuin University

THE VISIT- Directed by Fara Pasarell ( Winner)

ACCUSED - Directed by Marcus “Casian” Kolodjski

PAULIE- Directed by Andrew Nackman

WATER ON MARS - Directed by Chase Smith

BORN TO DANCE THIS WAY - Directed by Jerell Rosales

NOITE PERDIDA- WASTED NIGHT - Directed by Filippo Capuzzi Lapietra

PIPELINE - Directed by Maciej Pasynkiewicz

SKETCH – Directed by Andrew Wood

 

BEST TRAILERS ARE

THE STORY OF LUKE (Winner)

MONDAYS AT RACINE

OPEN HEART

HEAD OVER HEELS

DOOD VAN EEN SCHADUW

PESARAN-E-BUZKASHI

KINGS PIONT

INOCENTE

 

BEST ACTOR

Brian Dietzen - Congratulations

Kenny Stevenson- Missed connections

Lou Taylor Pucci – Story of luke (Winner)

Fat Cat -

 

BEST ACTRESS

Young-nam Jang - GONG JEONG SA HOE (Winner)

Abby Miller - Congratulations

Molly Ryman – things I don’t understand

Dorien Davies – Missed Connection

Hiam Abbass - LE SAC DE FARINE

 

BEST CINEMATOGRAPHER 

Evgeny Sinelnikov - Fat Cat

Ki-seok Hwang - Azooma

Gilles Porte  - Sac de Farine ( Winner) 

Juhwan Hwang

Stijn Van der Veken  - Dood Van Een Schaduw

Roger Chingirian  - Walter Don’t Dance

 

BEST 1ST TIME DIRECTOR

Ji-seung Lee - Azooma  (Winner)

Michele Fiascaris - Fat Cat

Kadija Leclere - Sac de Farine

Alonso Mayo -  Story of Luke

 

K-12

PARKOUR RACE - Directed by Pierre Sawaya (5 min)

MAGIC OF THE MOMENT - Jake Bowren (2 min)

FINNY’S MAGICAL MOMENT - Melodie Pugar (5min) (Winner)

REVERSE DOGCHOLOGY- Directed By Izabella Olivia (7min)

G - Luke Broyles (5 min)

ERASING THE LINES - Directed by Alexander Powell (6 min)

BOOKSTORE - Directed by Alexander Haney (10 min)

RECIPE FOR LOVE - Directed by Gwyneth Christoffel (3 min)

PAINT ME A PICTURE - Directed by Vincent Varga (12 min)

VLOG: A TRUE STORY - Directed by Cameron Lew and Michael Keane (7 min)

REMEMBER TO FORGET - Directed by: Antonio Le Fosse (14 min)

A QUEST FOR PEACE: NONVIOENCE AMONG RELIGIONS - Directed by Matthew Evans (10 min) (Winner)

WHAT A WONDERFUL WORLD: THE REVOLUTION OF AFRICAN-AMERICAN CULTURE  

Directed by Mehar Nangia and Kenneth Shinozuka (10 min)