And the 2016 winners are...

 

FEATURE NARRATIVE
THE TRUTH ABOUT LIES - Director: Phil Allocco

 

FEATURE DOCUMENTARY
NEWMAN - Director: Jon Fox

 

SHORT NARRATIVE (DRAMA)
WINTER LIGHT - Director: Julian Higgins

 

SHORT NARRATIVE (COMEDY)
THE HOUSE JOB - Director: Filippo Capuzzi Lapietra

 

SHORT NARRATIVE (FOREIGN)
THE SONG OF SEASHORE - Director: Long Yang

 

SHORT NARRATIVE (SCI-FI)
THE LIGHT THIEF - Director: Eva Daoud

 

SHORT DOCUMENTARY
CHAU, BEYOND THE LINES - Director: Courtney Marsh

 

SHORT ANIMATION
THE LOOKING PLANET - Director: Eric Law Anderson

 

SHORT EXPERIMENTAL
A-FRAME - Director: Reno Champ

 

BEST CINEMATOGRAPHY
ANDREW WHEELER - Winter Light

 

COLLEGE / UNIVERSITY SHORT
STRINGS - Director: Tanner Jarman

 

COLLEGE / UNIVERSITY ANIMATION
END & ETERNITY - Director: Yoomi Kim

 

BEST ACTOR
RAYMOND J. BARRY - Winter light

 

BEST ACTRESS
SAREH BAYAT - Oblivion Season

 

BEST MUSIC VIDEO
C.T.R.L - Director: Mariana Conde

 

BEST WEBISODE
I’M HARRY CLARK - Director: Mickey Blaine

 

BEST TV PILOT
DREAM WRITERS - by Nathan Bach

 

BEST YOUNG ADULT 9-12
BLACK WIDOW - Director: Jennifer Smart

 

BEST YOUNG ADULT 7-8
CHANGE - Director: Jake Bowren

 

BEST YOUNG ADULT K-6
SUPER MOVIE - Director: Nathanael Burns

 

BEST TRAILER
NEWMAN - Director: Jon Fox

 

BEST FEATURE SCRIPT
COLD CURRENT by Terrance Mitchell Thibodeaux

 

BEST SHORT SCRIPT
THE WORDSMITH - by Mathew Holy

 

HONORABLE MENTIONS
LAST DAY OF FREEDOM - Director: Nomi Talisman

KAWERGOSK: HOME MADE OF CLOTH - Directors: Elizabeth Wuerffel & Saddam Al-Zubaidi
EMERGING TEEN ACTOR - Karlee Roberts

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD - Sally Kirkland

 

AND THE NOMINATIONS FOR THE 2016 IIFF ARE...

 

*FEATURE NARRATIVE
BOY UPSIDE DOWN - Director: Juha Lehtola
LITTLE MISS PERFECT - Director: Marlee Roberts 
DESPITE THE FALLING SNOW - Director: Shamim Sarif 
THE TRUTH ABOUT LIES - Director: Phil Allocco
DON’T SPEAK - Director: Amadeu Artasona 
A RISING TIDE - Director: Ben Hickernell 
OBLIVION SEASON - Director: Abbas Rafei

 

*FEATURE DOCUMENTARY
ISTORIA - Director: David OckendenI 
WANT TO BE A KING - Director: Mehdi Ganji
HANO! A CENTURY IN THE BLEACHERS - Director: Jon Leonoudakis 
THE LAST GREAT CIRCUS FLYER - Director: Philip Weyland 
TRAVIS: THE TRUE STORY OF TRAVIS WALTON - Director: Jennifer W Stein 
ANGEL OF NANJING - Director: Frank Ferendo 
INDIA’S DAUGHTER - Director: Leslee Udwin
NEWMAN - Director: Jon Fox

 

*SHORT NARRATIVE (DRAMA)
A WALK IN WINTER - Director: Ryan Moody 
REPLACE - Director: Mark Ang 
THE MOTHER - Director: Paolo Monico
NIGHT OF THE SLASHER - Director: Shant Hamassian 
WHISPERING PINES - Director: Jason E. Johnson
THE PRESENT - Director: Hank Devos
1440 AND COUNTING - Director: Tony Gapastione
RESERVATIONS FOR THREE? - Director: Steven Bennett 
WINTER LIGHT - Director: Julian Higgins 
STUTTERER - Director: Benjamin Cleary
MONOGAMISH - Director: Bill Hendricks
A SOCIAL LIFE - Director: Kerith Lemon 
INTENTIONS - Director: Ivan Casajús
NIGHT IS MEANT FOR SLEEPING - Director: Adrien Costello

 

*SHORT NARRATIVE (COMEDY)
KILLING HAPPY - Director: David Brandvik
NATURAL INSEMINATION - Director: Crosby Selander
FLIGHT FRIGHT - Director: Jim Politano
THE HOUSE JOB - Director: Filippo Capuzzi Lapietra
THE LAWS OF ATTRACTION - Director: Andreas Graf
SHORT NARRATIVE (FOREIGN)FIRST LOVE - Director: Brian Deane
THE SONG OF SEASHORE - Director: Long Yang
WELCOME - Director: Javier Fesser

 

*SHORT NARRATIVE (SCI-FI)
THE LIGHT THIEF - Director: Eva Daoud
JAKOB - Director Eymeric JoratHELIO - Director: Teddy Cecil
DOG BOWL - Director: Gordy Hoffman

*COLLEGE / UNIVERSITY SHORT
FOR OFELIA - Director: Christopher de las Alas 
COEUR D’ALENE (FKA RABBITS) - Director: Merlin Camozzi 
GRANDPA ARNOLD- Director: Anatoliy Kim 
STRINGS - Director: Tanner Jarman
ROOM 731 - Director: Youngmin Kim 
AERO - Director: Arturo Vargas 
DRONE - Director: Justin S. Lee 
CLOSING UP - Director: Achva Herstik

 

*COLLEGE / UNIVERSITY ANIMATION
END & ETERNITY - Director: Yoomi Kim 
HOT AIR - Director: Maggie Hughes & Kim DeJohn 
ENCHANTED INK - Director: Jo Anne Adams
JUST MY LUCK - Director: Alex Del Rosario

 

*SHORT DOCUMENTARY
LAST DAY OF FREEDOM - Director: nomi talisman
CHAU, BEYOND THE LINES - Director: Courtney Marsh 
CLAUDE LANZMANN: SPECTRES OF THE SHOAH - Director: Adam Benzine 
THE GNOMIST - Director: sharon liese 
KAWERGOSK: HOME MADE OF CLOTH - Director: Elizabeth Wuerffel, Saddam Al-Zubaidi

 

*SHORT ANIMATION
ESCARGORE- Director: Oliver Hilbert 
SCAREDY BAT - Director: Greg Perkins
THE LOOKING PLANET - Director: Eric Law Anderson
THE SANTA - Director: Levon Petrosyan
DAEWIT - Director: David Jansen 
NINE TO FIVE NED - Director: Brandon Ray 
THE BALLAD OF THE HOMELESS - Director: Monica Manganelli

 

*SHORT EXPERIMENTAL
A-FRAME - Director: Reno Champ 
ONE SHOT - Director: Andrea Casaseca 
SIMON - Director: Camille de Galbert

 

*BEST CINEMATOGRAPHY 
BYRON WERNER - Helio
ANDREW WHEELER - Winter Light
RENO CHAMP - A-Frame
YIFAN WANG - The Song of the Seashore
MIGUEL DE OLASO MACGREGOR - The Light Thief

 

*BEST ACTOR
RAYMOND J. BARRY - Winter light
KENICHI MIURA - The Song of Seashore 
ZAC TITUS - Rabbits
NASSIM SI AHMED - Night is for Sleeping

 

*BEST ACTRESS
MARY TESTA - The Mother
LORETTA DEVINE - 1440 and Counting
REBECCA FERGUSON - Despite The Falling Snow 
SAREH BAYAT - Oblivion Season

 

*K-12
BELOW THE SURFACE - Directors: Neema Sadeghi & Rona Ahdout
LUMINOSITY - Director: Alexia Salingaros
INDECISIONS - Director: Hope Alexander
RABBIT PEOPLE - Director: Logan Evans
THE PROMPOSAL - Director: Ryan Porter
TRICK OR TREAT - Director: Debbie Stone
A WORTHY FIGHT - Director: Katie Hoffman
RESONANT - Directors: Ryan Beard, Elizabeth Cassell, Sanders Evans, and Shantel Winslow
BLACK WIDOW - Director: Jennifer Smart
SLEEP - Director: Mary Aupperle
CHANGE - Director: Jake Bowren
STARLIGHT - Director: Lorraine Shaller
SUPER MOVIE - Director: Nathanael Burns

 

*MUSIC VIDEO
SAMBA’S TALK - Director: Fernanda Araujo
LILLA VÄN JAG VILL BO I EN HUSVAG - Director: Goblin Mikkanen
SECRETS AND LIES - Director: Saul Hericks
THE GIFT - Director: Chris Gero
SURFACE HERCULES - Director: Ben Montemayor
C.T.R.L - Director: Mariana Conde 
CHOPS, TIGER JK, YOON MI-RAE: TURN IT UP - Director: Steve Nguyen

 

*WEBISODE
THE SMALL TIME - Director: Rich Jack
MANIC PIXIE DREAM WIFE - Director: M Elizabeth Eller
ITALIAN JUSTICE - Director: Marzio Mirabella
I'M HARRY CLARK - Director: Mickey Blaine
SEEKING - Director: Ruth Du

 

*TV PILOT
SLIFE ON A LEASH by Thiago DaDalt & Dru Miller
DREAM WRITERS by Nathan Bach
ZERO POINT - by Gregory Bayne

 

*TRAILERS
A RISING TIDE - Director: Ben Hickernell
DON’T SPEAK - Director: Amadeu Artasona
THE GNOMIST - Director: Sharon liese 
KAWERGOSK: HOME MADE OF CLOTH - Directors: Elizabeth Wuerffel & Saddam Al-Zubaidi I WANT TO BE A KING - Director: Mehdi Ganji
ANGEL OF NANJING - Director: Frank Ferendo 
INDIA’S DAUGHTER - Director: Leslee Udwin
NEWMAN - Director: Jon Fox
THE MOTHER - Director: Paolo Monico
1440 AND COUNTING - Director: Tony Gapastione

 

AND THE OFFICIAL SELECTIONS FOR THE 2016 SCRIPTS ARE...


FEATURE SCRIPT FINALISTS:
1- Oh Mother by Russell Davis and Michael Bernieri
2- Cold Current by Terrance Mitchell Thibodeaux
3- Dance of the Blessed Spirits by Matt Pacini
4- Incinta by William Schlichter
5- Rim of the World by Bettna Moss
6- Lionheart by Bobby Serros
7- Elle by Kaitlin Puccio
8- Sparkle by Phillip Barron
9- Valley of Spirits by Warren R. Hull.
10- The Loneliest War by Tony Kayden

 

SHORT SCRIPT FINALISTS:
1- The Weeping Willow by Aminah Galal
2- The Dirty Naturals by Derek Willis
3- Go in Pieces by Laura Richardson
4- Richter's War, by Daniel P. Douglas
5- Lois, Superman and Willy by Stefano Jay Bozzo
6- The Wordsmith by Mathew Holy