AND THE 2017 WINNERS ARE…

 

 

BEST FEATURE NARRATIVE

Slipaway – Director:  Julia Butler and Daniel Mentz

BEST FEATURE DOCUMENTARY

The Islands and the Whales – Director:  Mike Day

BEST SHORT DOCUMENTARY

The Mute's House – Director:  Tamar Kay

BEST SHORT NARRATIVE

Enemies within – Director:  Selim Azzazi

​ 

BEST HONORABLE MENTION - SHORT 

Vicious – Director:  Andrew Jeric

BEST OF FEST - SHORT 

Timecode – Director:  Juanjo Giménez

​  

BEST SHORT SHORT NARRATIVE

Exit – Director:  Babak Habibifar

​ 

BEST SHORT ANIMATION

Borrowed Time – Director:  Lou Hamou– Director: Lhadj

​ 

BEST COLLEGE/UNIVERSITY SHORTS

Film School Musical – Director:  Maan B. & Talha B.

BEST SHORT SCREENPLAYS

Come Back For Me by Kevin Silva

BEST FEATURE SCREENPLAYS

Three Hundred Years in Paradise by Stephen Graf.

  

BEST MUSIC VIDEO

Little Party Queen (Band : Next is Best) - Director: Etienne Fu-Le Saulnier

  

BEST WEB SERIES

Winners – Director:  Jared White

  

BEST TV PILOT

Unfocused – Director:  Owen Weber & Hunter Bradley

​ 

BEST YOUNG K–6 SHORT FILM

Cricket – Director:  Allyssa Bainbridge

​ 

BEST TEEN SHORT FILM

Straight to the Rim – Director:  Eli Hall, Lily Casteen, Nick Buck, Sarah Lurie

​ 

BEST TEEN DOCUMENTARY

The 1%: Crisis in the Great Lakes – Director:  Griffin Olis

​ 

BEST TRAILER

Off the Rails – Director:  Adam Irving

AND THE 2017 OFFICIAL SELECTIONS ARE…

 

 

FEATURE NARRATIVE

Te Ata – Director:  Nathan Frankowski

Slipaway – Director:  Julia Butler and Daniel Mentz

Tatara Samurai – Director:  Yoshinari Nishikori

The Tribe – Director:  Roxy Shih

The Last Inhabitant – Director:  Jivan Avetisyan

End of Fall – Director:  Joselito Seldera

Living With the Dead – Director:  Christine Vartoughian

 

 

FEATURE DOCUMENTARY

Daze of justice – Director:  Michael Siv

Arreo – Director:  Tato Moreno

The Islands and the Whales – Director:  Mike Day

The Longest Road – Director:  Jennifer Salcido & Matthew Charles Hall

Off the Rails – Director:  Adam Irving

Crows of the desert – Director:  Marta Houske

Mommy's land – Director:  Garret Atlakson

Nana – Director:  Serena Dykman

I Voted? – Director:  Jason Grant Smith

 

 

SHORT DOCUMENTARY

Frame 394 – Director:  Rich Williamson

The Mute's House – Director:  Tamar Kay

Nobody Dies Here – Director:  Simon Panay

The Bus Trip – Director:  Sarah Gampel

Brillo Box – Director:  Lisanne Skyler 

Blood of the Martyrs – Director:  Erik Lohr

Becoming Cyborg – Director:  Katya Berger

Joshua Tree: Threatened Wonderland – Director:  Bill Wisneski

American Dreams – Director:  Ned McNeilage

Soy Cubana – Director:  Jeremy Ungar

Chris Bianco: I Used To Say Never – Director:  Brandon Barnard

Coalville Gold – Director:  Ross Bolidai

 

 

SHORT NARRATIVE

Between Shifts – Director:  Lysandra Petersson

A Children's Song – Director:  Shayna Cohen

The Call – Director:  Quavondo

Enemies within – Director:  Selim Azzazi

Remnants – Director:  Al Plancher

Welcome Matt – Director:  Mukul Gadde

Poor George – Director:  Jim Harris

Breathe – Director:  Paul Kowalski

Bleed the Night – Director:  Reza Ghassemi

Abstract – Director:  marcos vaz

Timecode – Director:  Juanjo Giménez

Kill Your Dinner – Director:  Bryn Chainey

Burned – Director:  Jaime Valdueza

Vicious – Director:  Andrew Jeric

Leonarda – Director:  Luca Brinciotti

Smile – Director:  Carolina Giammetta

Coming to Terms – Director:  David Bertran

Jada – Director:  Doug Roland

Gardening At Night – Director:  Shayna Connelly

The Champion – Director:  Sonny Aguirre Jr

 

  

SHORT SHORT NARRATIVE

Three Hearts – Director:  Joseph Chebate

Exit – Director:  Babak Habibifar

A Pirate's Tale – Director:  Lukas Colombo

The boy by the sea – Director:  Vasily Chuprina

Lockbox – Director:  John Woodruff

A King's Betrayal – Director:  David A Bornstein

 

SHORT ANIMATION

Moom – Director:  Robert Kondo & Daisuke 'Dice' Tsutsumi

Borrowed Time – Director:  Lou Hamou– Director: Lhadj

AMI – Director:  Gonzalo San Vicente

Alike – Director:  Daniel Martínez Lara, Rafa Cano Méndez

Pokey Pokey – Director:  Junjie "Jake" Zhang

 

 

COLLEGE/UNIVERSITY SHORTS

Eden – Director:  Brodin Plett

Bombing – Director:  Gloria R Mercer

The Lottery – Director:  Han Rui Wang

Tether – Director:  Eve Symington

The Chase – Director:  Ivy Liao

A Walk Down the Aisle – Director:  Daniel Ajemian

Program 4 – Director:  Brianna Pressey & Jack Sample

Film School Musical – Director:  Maan B. & Talha B.

A Young Nation: The future of Oman through the eyes of its youth – Director:  Hannah Gaber

A Perfect Day – Director:  Exceptional Minds

The Adventures of Lucy – Director:  Teddy Valentovich

A Song for Manzanar – Director:  Kazuko Golden & Phil Emerson

 

 

SHORT SCREENPLAYS

Entrenched by Joseph Chebatte

Dakota Caves – 2 Miles by Robert J. Rogers.

Come Back For Me by Kevin Silva

The Strange feeling by Zachary T. Scott

Starring Chloe Fisher by Jen Rudin

 

FEATURE SCREENPLAYS

The Dance of a Quiet Soul Lost in Thought by John T. Frederick.

Psyche by Timothy Charles Melkus

Sanctuary by Scott Pittock

Eke’Bolos by Stephen E. Settle

The Experiment by Jeffrey Allen Russel & Lynda Lemberg

Devil’s Valley Justice by Harold L. Brown

Behold by Tom Cavanaugh

Hunters Pointe by Scott Liapis.

South of Good by Randall Reneau.

Three Hundred Years in Paradise by Stephen Graf.

 

 

MUSIC VIDEOS

A Perfect Day – Exceptional Minds

Lorn – Director:  Acid Rain – Director:  Julian Flores

Odesza – Director:  It's Only – Director:  Dan Brown

Makeba / Jain – Director:  Greg & Lio

Little Party Queen (Band : Next is Best) - Director: Etienne Fu-Le Saulnier

 

 

WEB SERIES

Plancy's World –  Jacob Lenard

Little Thing / Dicemedia – Director:  Ajay B Huyan

Winners – Director:  Jared White

 

 

TV PILOTS

Unfocused – Director:  Owen Weber & Hunter Bradley

Reset – Director:  christelle gras

Hard Reset – Director:  Deepak Chetty

64/8 – Director:  Edward Reid

Singled Out – Director:  Andrew Pinon

 

 

K–12 SHORT FILMS

Foam– Director:  The Story of a Shaper – Director:  Ryan Schultz

Straight to the Rim – Director:  Eli Hall, Lily Casteen, Nick Buck, Sarah Lurie

Cricket – Director:  Allyssa Bainbridge

Rogue Taxidermy – Director:  Elizabeth Culbertson

The Working Dead – Director:  Becca Meaney, Brynn Jefferson, Caroline Cox, Karson Monger, Saunder Boyle

The Best Laid Plans – Director:  Avi Abrams

His first time – Director:  Angel Violet

The 1%: Crisis in the Great Lakes – Director:  Griffin Olis

Slide – Director:  Jayden Gillespie, Andrew Gillies, Cameron Colleran, Danny Sandler

Attached at the Soul – Director:  William Leon

Holiday of Holidays – Director:  Talia Cohen– Director: Vigder

Time Out – Director:  Alexia Salingaros

 

TRAILERS

Slipaway – Director: Julia Butler and Daniel Mentz 

The Tribe – Director:  Roxy Shih

Living With the Dead – Director:  Christine Vartoughian

Off the Rails – Director:  Adam Irving