LINEUP

SAME DAY TICKETS

You may purchase SAME DAY TICKETS ONLY IN PERSON at Festival venues

(first come first served basis).

 

Box office opens one hour before the first screening of the day.

Arrive Early – Whether you are a pass holder or a ticket holder, you MUST arrive 30 minutes prior to your event start time to guarantee admission

 

General Admission $10

 

All tickets and passes purchased online can be picked up before the screening at the festival.

4-DAY PASS

Price: $100

1-DAY PASS

Price: $40

Friday March 22

BLOCK ONE 4PM - FEATURE DOCUMENTARY 
GENERAL MAGIC - Dir: Sarah Kerruish and Matt Maude 93mins TRAILER
BLOCK TWO 6PM 
CHARLIE BEE COMPANY - Dir: Ashley Davison 22mins TV PILOT (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
SAC DE MERDE - Dir: Greg Chwerchak 14mins Short Narrative (Filmmakers Expected to Attend) 
MISCREANT - Dir: Rocky Ramsey 11mins (Filmmakers Expected to Attend)
KRIEG - Director: Jeff Fry 39mins  (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
 
BLOCK THREE 8PM- FEATURE DOCUMENTARY 
MAP OF SALVATION - 90mins - Dir: Aram Shahbazyan (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
 

Saturday March 23

BLOCK ONE 11AM - SCHOOL / COLLEGE / UNIVERSITY SHORTS
SUPER MOVIE - Dir: Nathanael Burns 14mins (Filmmakers Expected to Attend)
LIFE AT A JAPANESE HIGH SCHOOL - Dir: Ethan Chu 10mins (Filmmakers Expected to Attend)
A WALK IN THE PARK - Dir: Anthony Liechti 10mins (Filmmakers Expected to Attend)
ON ICE - Dir: Katie Anne Moy 8mins (Filmmakers Expected to Attend)
LOVE AND LOST - Dir: Yiying Nikki Li 22mins (Filmmakers Expected to Attend)
BOYS CLUB - Dir: Troy DeWinne 10mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
SHINING ASHES - Dir: Nicole Campbell 13mins (Filmmakers Expected to Attend)
BEN IS DEAD - Dir: Lisa J Dooley 16mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
BLOCK TWO 1PM - TELEVISION PILOTS
LISA  AT LARGE - Dir: Eliot Gurrin 17mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
EDDIE’S - Dir: Michael Lange 26mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
HOMEROOM - Dir: Neal Thibedeau 33mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
DR. SUGAR - Dir: Paul Saleba 30mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
BLOCK THREE 3PM - SHORT NARRATIVES
THE SCORPION’S TALE - Dir: Jhosimar Vasquez 22mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
THE PLAYGROUND AT NIGHT - Dir:  Jonathan Pickett 6mins (Filmmakers Expected to Attend)
OUR ROSE GARDEN - Dir: Ligia Maria Storrs Rojas 27mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
KOMMANDO 1944 - Dir: Derek Quick 16mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
FROM HERE TO REPAIR - Dir: Waymon Boone 6mins (Filmmakers Expected to Attend)
BODY OF KNOWLEDGE - Dir: Craig Holland 10mins (Filmmakers Expected to Attend)
BLOCK FOUR 5PMSHORT NARRATIVES
DUKE - Dir: Thiago Dadalt 17mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
THE UNITED STATES OF TOMORROW - Dir: David Keith 8mins (Filmmakers Expected to Attend)

HOW TO GET A BOYFRIEND - Dir: Leo Chor 8mins (Filmmakers Expected to Attend)

ENTER - Dir: Jack Impellizzeri  13mins (Filmmakers Expected to Attend)

THE BUG - Dir: Dean Cameron  7mins (Filmmakers Expected to Attend)

CARONTE - Dir: Luis Tinoco Pineda 15mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER

LOST AND FOUND  - Dir: Zilong Wang  22mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER

A HOLLOW POINT  - Dir: Zach Brinkerhoff  15mins(Filmmakers Expected to Attend) TRAILER

 

BLOCK FIVE 7PM SHORT NARRATIVES & MUSIC VIDEO
NO PAPERS - Dir: Joseph Warren 19mins (Filmmakers Expected to Attend) 
MR. SUSHI - Dir: Joshua Sallach  13mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
SUNFLOWER - Dir: Yaxiong Shao 9mins (Filmmakers Expected to Attend) 
TEN HOURS  - Dir: Trevor Morgan 16mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
BREATHE - Dir: Darren Edward Fitch 5mins(Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
BREATHE - Dir: Mitch Yapko 20mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
STARSET- RICOCHET - Dir: Nick Peterson 5mins (Filmmakers Expected to Attend) 
BLOCK SIX 9PMFEATURE NARRATIVE 
ACT OF DESPERATION - Dir: Richard Friedman 115mins (Filmmakers Expected to Attend) 

Sunday March 24

BLOCK ONE 11AM  - DOCUMENTARY SHORTS AND SHORT NARRATIVE 
VIVID - Dir: Paul Chung 23mins  (Filmmakers Expected to Attend)
THE WITCH HUNT - Dir: Marek Kłosowicz 46mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
LISTEN TO THE LAND - Dir: Celia Haig-Brown 38min (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER

 

BLOCK TWO 1PM - FEATURE DOCUMENTARIES 
CYBERWORK AND THE AMERICAN DREAM -  Dir: James Shelley 60min (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
AMERICAN WAR - Dir: Dr. Daniel Bernardi 52mins  (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
 
BLOCK THREE 3PM  - DOCUMENTARY SHORTS
CAMINOS DE BOYLE HEIGHTS - Dir: Pablo De La Hoya 20mins (Filmmakers Expected to Attend) 
THE MAYOR - Dir: Taylor Horky 23mins (Filmmakers Expected to Attend) 
TRANSFORMATIONS -  Dir: Alonso Mayo 39mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER 
 
BLOCK FOUR 5PM - DOCUMENTARY SHORTS
I HAD A DREAM: CONFESSIONS OF A RECOVERING CHILD ACTOR - Dir: Tim Atzinger 37mins (Expected to Attend)  TRAILER
COMEBACK - Dir: Reza Sayah 30mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
PARDEN OUR PIXIE DUST - Dir: Matthew Serrano 12 mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER
BLOCK FIVE 7PM - SHORT NARRATIVES AND WEBISODE 
PUSHING SKILLS - Dir: Michael A. Krehan 17mins SHORT NARRATIVE (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER  
THE SHIPMENT - Dir: Bobby Bala 25mins SHORT NARRATIVE  (Filmmakers Expected to Attend) 
THE VOICE WITHIN - Dir: Ernesto Sandoval 11mins SHORT NARRATIVE  (Filmmakers Expected to Attend) 
SHARK WEEK - Dir: Jeremy Radin 16mins SHORT NARRATIVE  (Filmmakers Expected to Attend) 
THE OLD ROGUE - Dir: Steve Perkins 12mins WEBISODE (Filmmakers Expected to Attend) 
 

Monday March 25

BLOCK ONE  11AM
ODIO (HATE) - Dir: Julio César Berrios 3mins Music Video

BATTLEDREAM CHRONICLES: A NEW BEGINNING - Dir: Alain Bidard 24mins TV PILOT TRAILER

THE FISHERMAN - Dir: Zoey Martinson 15mins SHORT NARRATIVE TRAILER

BAGGAGE - Dir: Amos Vernon 13mins SHORT NARRATIVE

THE LEGEND OF SCOTTY WATTS - Dir: Prash Sampathkumaran 11mins COLLEGE SHORT

DUST - Dir: Logan K. Triplett 23mins COLLEGE SHORT TRAILER

HOMO SAPIENS - Dir: Joël Melançon 5mins WEBISODE

WHITE AND FLUFFY - Dir: 3mins Yadnee Kohok ANIMATION SHORT

CHIAROSCURO - Dir: David Perry 5mins ANIMATION SHORT

THE UNTOLD STORY OF ROMEO & JULIET  - Dir: John Tso 10mins ANIMATION SHORT TRAILER

TAKE YOUR MARK - Director: Scott Cavalheiro 12mins SHORT NARRATIVE  

BLOCK TWO 1PM 
SWEETHEART - Dir: Jérémie Seguin 18mins SHORT NARRATIVE TRAILER
KILL AI - Dir: Walter Brandes 22mins SHORT NARRATIVE TRAILER
CHIMES - Dir: Jannine Benkhardt 19mins SHORT NARRATIVE TRAILER
HAM - Dir: Zachary Wentz 15mins SHORT NARRATIVE
ALONE - Dir Juanma Juarez 15mis
BLOCK THREE 3PM - FEATURE NARRATIVE
DOUBLE - Dir: Ronak Jafari 26mins
GHOST MASK - SCAR Dir: Takeshi Sone 80mins TRAILER
BLOCK FOUR 5PM - DOCUMENTARY SHORT
KOKA, THE BUTCHER - Dir: Bence Máté 38mins TRAILER
MY DEAD DAD’S PORNO TAPES - Dir: Charlie Tyrell 14mins
BLACK SHEEP - Dir: Ed Perkins 26mins TRAILER
THE HOLE IN THE RESERVOIR - Dir: Rich Williamson 13mins
BLOCK FIVE 7PM - FEATURE NARRATIVE 
COLLISIONS - Dir: Richard Levien 90mins (Filmmakers Expected to Attend) TRAILER

Winners will be announced on March 29 on our website

Programming subject to change without notice.
Programming may not be suitable for kids under 14 years old 
STAY TUNED
FESTIVAL SPONSORS
  • Facebook B&W
  • Twitter B&W
  • YouTube B&W

© 2011-2018 Irvine International Film Festival